Posted: Friday, April 22, 2016

GCS Player of the Week - April 22

For this weeks Greenville County Schools “Player of the Week”  we are going to recognize all the student-athletes who competed in and placed 1st overall in the annual Greenville County Track and Field Meet held at Eastside High School!

  • Girls High Jump – Paige Peterson, JL Mann – 5-02.00
  • Boys High Jump – Frankie Thomas, Mauldin – 6-07.50 (Meet Record)
  • Girls Long Jump – Ebony Balsley, Greer – 17-02.00
  • Boys Long Jump – Frankie Thomas, Mauldin – 22-09.50
  • Girls Triple Jump – Adanma Uzor, Mauldin – 37-02.50
  • Boys Triple Jump – Quentin Martin, Hillcrest – 44-06.00
  • Girls Shot Put – Hilary Harris, JL Mann – 40-11.00
  • Boys Shot Put – Davis Reid, Travelers Rest – 47-11.00
  • Girls Discus – Hilary Harris, JL Mann – 119-10
  • Boys Discus – Jeremiah Ferguson, Southside – 130-04
  • Girls Pole Vault – Alexandra Svacha, Southside Christian – 9-07.00
  • Boys Pole Vault – Sam Blumer, Eastside – 13-07.00
  • Girls 4x800 Relay – Riverside (Lentz, Harris, Smith, Ambrose) – 9:41.63
  • Boys 4x800 Relay – Eastside (Martin, Richardson, M. Tinsley, R. Tinsley) – 8:06.54 (Meet Record)
  • Girls 3200m – Jessie Crowley, Riverside – 11:29.77 
  • Boys 3200m – Ryan Smith, Mauldin – 9:44.06
  • Girls 4x100 Relay – JL Mann (Brown, Gash, Kinard, Heyward) – 48.12
  • Boys 4x100 Relay – Hillcrest (Peppers, Spurgeon, Pacheco, Martin) – 41.97 (Meet Record)
  • Girls 1600m – Cate Ambrose, Riverside – 5:13.41
  • Boys 1600m – Colt Griffith, Woodmont – 4:24.02
  • Girls 100 Hurdles – Kelsey Heyward, JL Mann – 14.25 (Meet Record)
  • Boys 100 Hurdles – Quavian White, Greer – 14.80
  • Girls 100m – Kennedy Dennis, Berea – 11.86 (Meet Record)
  • Boys 100m – Troy Pride, Greer – 10.72 (Meet Record)
  • Wheelchair 100 – Thomas Clark, JL Mann – 25.15
  • Girls 400m – Tariney Pepper, Christ Church – 58.40
  • Boys 400m – Troy Pride, Greer – 48.96 (Meet Record)
  • Girls 400 Hurdles – Kelsey Heyward, JL Mann – 1:02.54 (Meet Record)
  • Boys 400 Hurdles – Keenan Stephens, Southside – 58.06
  • Girls 800m – Annika Bissenger, St Josephs – 2:20.87
  • Boys 800m – John Ward, Wade Hampton – 1:55.89 (Meet Record)
  • Girls 200m – Kennedy Dennis, Berea – 24.41
  • Boys 200m – Troy Pride, Greer – 21.90
  • Girls 4x400 Relay – Hillcrest (McGowan, Jones, Booker, Dumas) – 4:04.40
  • Boys 4x400 Relay – Hillcrest (Conti, Jackson, Kenison, Mathis) – 3:29.20
  • Girls 1500m Racewalk – Victoria Heiser-Whatley, Riverside
  • Boys 1500m Racewalk – Joseph Nimmons, Wade Hampton

Congratulations to all of our athletes who competed at the annual Greenville County Track and Field Meet!


Share this article on Facebook Share this article on Twitter

More Stories