Posted: Friday, April 19, 2013

2013 Middle School Juried Art Show

Sixth Grade Winners
Sixth Grade Winners
Seventh Grade Winners
Seventh Grade Winners
Eighth Grade Winners
Eighth Grade Winners
Best in Show  - Middle School
Best in Show - Middle School
First Place Winners
First Place Winners

Greenville County Schools recently hosted the Middle School Juried Art Show, an annual event to showcase the artistic talents of middle school students.  This year's show was judged by Paul Flint and Diane Kilgore, both professional artists in the Greenville community. 
Best in Show was awarded to Maggie Pelton, a 7th grade student at League Academy.  Joanna McCauley is her art teacher. The winning entries are on exhibit at the GCS Central Office, 301 E. Camperdown Way, through Tuesday, May 7.

Juror's Statement

With so much great art to choose from, we looked for work that  went a bit beyond the assignment – for artists who thought out their concept well, but were still interested in the possibility of surprise – jump in, then adjusted the piece as they worked through the process.  We looked for the joy of working, and the desire to make problem solving choices.  This show testifies to what happens when talented, hardworking, teachers run headlong into crazy, creative students.

Grade 6 Awards

Drawing

  • 1st - Nathan Shaughnessy  - Sterling - Teacher: Anna Dean
  • 2nd - Ian Chiu - Sterling - Teacher: Anna Dean
  • 3rd - Lauren Daubler - Mauldin Middle - Teacher: T. Robertson
  • HM - Amy Gilpin - Beck Academy- Teacher: Carlon Steller

Painting

  • 1st - Meagan Gary - Woodmont  Middle - Teacher: Meredith Hamby
  • 2nd - Brandon Leonard - Blue Ridge Middle - Teacher: Kent Peggram
  • 3rd - Mikey Mendoza - Lakeview Middle - Teacher: Dawn Dickerson
  • HM - Keegan Dimmick - Sterling - Teacher: Anna Dean

Design/ Mixed Media

  • 1st - Arnav Lal - Sterling - Teacher: Anna Dean
  • 2nd - Emily Grace Rhodes - Woodmont Middle - Teacher: Meredith Hamby
  • 3rd - Emory Wyatt - Sterling - Teacher: Anna Dean
  • H.M. - Jody Pham - League Academy - Teacher: Joanna McCauley
  • H.M. - Morgan Reeves - Blue Ridge Middle - Teacher: Kent Peggram

Printmaking

  • 1st -  Megan Rhymer - Beck Academy - Teacher: Carlon Steller
  • 2nd - Cassidy Smith - Northwood Middle - Teacher: Jill Graner
  • 3rd - Hak Lee - Northwood Middle - Teacher: Jill Graner

3D

  • 1st - Eathen Whiten - Blue Ridge Middle - Teacher: Kent Peggram
  • 2nd - LaneAhmed - Beck Academy - Teacher: Crystal Knope
  • 3rd - Kelly Edwards - Northwood Middle - Teacher: Jill Graner
  • HM - Sarah Martin - League Academy - Teacher: Joanna McCauley

Grade 7 Awards

Drawing

  • 1st -  Nhu Le - Sevier Middle - Teacher: Jessica Webster
  • 2nd - Jackson Shaner - Sterling - Teacher: Allison Bigbee
  • 3rd - Shelby Ludema - Blue Ridge Middle - Teacher: Kent Peggram
  • HM - Bree Pollard - Blue Ridge Middle - Teacher: Kent Peggram

Painting

  • 1st - Erin Shultz - League Academy - Teacher: Joanna McCauley
  • 2nd - Courtney Fuller - Sterling - Teacher: Anna Dean
  • 3rd - Audrey Romonov - Beck Academy - Teacher: Crystal Knope
  • HM - Candess Wilkenson - Hillcrest Middle - Teacher: Tammie Nimmons
  • HM - Sydney Domain - Ralph Chandler - Teacher: Elizabeth Carter

Design/ Mixed Media

  • 1st - Charlie Hyman - Mauldin Middle - Teacher: T. Robertson
  • 2nd - Rhayon Conley - League Academy - Teacher: Joanna McCauley
  • 3rd - Hayden Duncan - League Academy - Teacher: Joanna McCauley
  • H.M. - Railey Lollie - Riverside Middle - Teacher: Audrey Cook
  • H.M. - Tara Swanger - Woodmont Middle - Teacher: Meredith Hamby

Printmaking

  • 1st - Nilsson, Rajmohan - Sterling - Teacher: Anna Dean
  • 1st - Zrowleyn, Simpson - Sterling - Teacher: Anna Dean
  • 2nd - Vignesh Rajmohan - Sterling - Teacher: Anna Dean
  • 3rd - Mikayla Zwerdling -  Sterling - Teacher: Anna Dean

3D

  • 1st - Jaylon Jenkins - League Academy - Teacher: Joanna McCauley
  • 2nd - Karson Bryant - Sevier Middle - Teacher: Jessica Webster
  • 3rd - Abbey Hickey - Sterling - Teacher: Allison Bigbee
  • HM - Dylan Sham - Sterling - Teacher: Allison Bigbee
  • HM - Bonnie Cambell - League Academy - Teacher: Joanna McCauley

Grade 8 Awards

Drawing

  • 1st - Carolina Gaillard - League Academy - Teacher: Joanna McCauley
  • 2nd - Chase Arledge - Blue Ridge Middle - Teacher;  Kent Peggram
  • 3rd - Faron Justice - League Academy - Teacher: Joanna McCauley
  • HM - Thuy Kieu - League Academy - Teacher: Joanna McCauley
  • HM - Brock Cooper - Blue Ridge Middle - Teacher: Kent Peggram

Painting

  • 1st - Kim Le - League Academy - Teacher: Joanna McCauley
  • 2nd - Brandon Lessard - League Academy - Teacher: Joanna McCauley
  • 3rd - Ross McKenzie - League Academy - Teacher: Joanna McCauley
  • HM - Rachel Eunice - Bryson Middle - Teacher: Lekeeshia Dresko
  • HM - Julia De Piero - Sterling - Teacher: Anna Dean

Design/ Mixed Media

  • 1st - Colleen Taylor - League Academy - Teacher: Joanna McCauley
  • 2nd - Makayla Sweet - Ralph Chandler - Teacher: Libby Carter
  • 3rd - Abbi Greer - Sterling - Teacher: Allison Bigbee
  • H.M. - D'Mazia Davis - League Academy - Teacher: Joanna McCauley

Printmaking

  • 1st - Cameron Vocke - Sterling - Teacher: Anna Dean
  • 2nd - Irene Williams - Sterling - Teacher: Allison Bigbee
  • 3rd - Jacob Yi - Beck Academy - Teacher; Carlon Steller
  • HM - Zane Lemons - Blue Ridge Middle - Teacher: Kent Peggram
  • HM - Brianna Lewis - Sterling - Teacher: Allison Bigbee

3D

  • 1st - Ross McKenzie - League Academy - Teacher: Joanna McCauley
  • 2nd - Lindsay Ward - Sterling - Teacher: Allison Bigbee
  • 3rd - Addie Callahan - Blue Ridge Middle - Teacher: Kent Peggram
  • HM - Megan Keech - Sterling - Teacher: Allison Bigbee
  • HM - Chloe Kingdom - Woodmont Middle - Teacher: Meredith Hamby
  • HM - Eleanor Camelo - Bryson Middle - Teacher: Lekeeshia Dresko

Share this article on Facebook Share this article on Twitter

More Stories