GCS Athletics: Week of 1/22-1/27

Winter weather wreaked havoc on the sports calendar last week, forcing many contest to be rescheduled.  The storms pushed back the middle school basketball playoffs a week as teams will make up their last couple games this week and the playoffs will start on January 29th.  The finals are now scheduled for February 3rd at Wade Hampton High.  Varsity basketball teams are left scrambling to reschedule region games impacted by the snow.  All in all it's going to be a busy couple weeks as we wind down thewinter sports season.

Check out this weeks action across GCS Athletics:

VARSITY BASKETBALL – Girls 6:00 PM/Boys 7:30 PM

Tuesday, January 23

Berea Bulldogs vs Southside Tigers

BHP Bears vs Greenville Red Raiders

Blue Ridge Tigers vs Greer Yellow Jackets

Easley Green Wave vs Woodmont Wildcats

Hillcrest Rams vs Laurens Raiders

Powdersville Patriots vs Carolina Trojans

Riverside Warriors vs Greenwood Eagles

Union County Yellow Jackets vs Travelers Rest Devildogs

Wade Hampton Generals vs Mauldin Mavericks

Westside Rams vs JL Mann Patriots

Wren Golden Hurricanes at Eastside Eagles

 Wednesday, January 24

Southside Tigers vs Carolina Trojans

Spartanburg Vikings vs Wade Hampton Generals

 Friday, January 26

Carolina Trojans vs Berea Bulldogs

Greenville Red Raiders vs Pickens Blue Flame

Greenwood Eagles vs Wade Hampton Generals

Greer Yellow Jackets vs Travelers Rest Devildogs

Hillcrest Rams vs Riverside Warriors

Laurens Raiders vs Mauldin Mavericks

Palmetto Mustangs vs Southside Tigers

Union County Yellow Jackets vs Eastside Eagles

Westside Rams vs Woodmont Wildcats

 JV/C-TEAM UPWARD UPSTATE TOURNAMENT

Saturday, January 27 & February 3

 MIDDLE SCHOOL BASKETBALL – Girls 5:30 PM/Boys 6:45 PM

Wednesday, January 24 (make-up for Jan. 17)

Beck Academy Blue Knights vs Fisher MS Firebirds

Greer MS Yellow Jackets vs Blue Ridge MS Tigers

League Academy Bulldogs vs Hughes Academy Cougars

Mauldin MS Mustangs vs Bryson MS Bulldogs

Northwest MS Panthers vs Berea MS Bulldogs

Riverside MS Royals vs Greenville MS Academy Rams

Tanglewood MS Centurions vs Lakeview MS Lions

Woodmont MS Wildcats vs Hillcrest MS Wildcats

 Thursday, January 25 (make-up for Jan. 18)

Blue Ridge MS Tigers vs Sevier MS Falcons

Bryson MS Bulldogs vs Hughes Academy Cougars

Fisher MS Firebirds vs Hillcrest MS Wildcats

Greenville MS Academy Rams vs Beck Academy Blue Knights

Greer MS Yellow Jackets vs Berea MS Bulldogs

Lakeview MS Lions vs Riverside MS Royals

League Academy Bulldogs vs Ralph Chandler MS Panthers

Mauldin MS Mustangs vs Tanglewood MS Centurions

Northwood MS Knights vs Northwest MS Panthers

 WRESTLING

Monday, January 22

Eastside Eagles vs Westside/Boiling Springs – 6:00 PM

Hillcrest Rams vs Mauldin Mavericks - 6:00 PM

Riverside Warriors at High Point/Landrum – 6:00 PM

 Tuesday, January 23

Blue Ridge Tigers at Powdersville Patriots – 6:00 PM

 Wednesday, January 24

Blue Ridge Tigers vs Greer Yellow Jackets – 7:00 PM

Greenville Red Raiders at Wren – 6:00 PM

JL Mann Patriots vs TL Hanna – 6:00 PM

Mauldin Mavericks vs Hillcrest/Greenwood/Laurens – 6:00 PM

Travelers Rest Devildogs at Union County – 6:00 PM

Woodmont Wildcats vs Easley – 6:00 PM

Region II-AAA Championships – 6:00 PM

 Thursday, January 25

Eastside Eagles at Palmetto – 6:00 PM

Woodmont Wildcats vs Westside – 6:00 PM

 Friday, January 26

Greer Yellow Jackets at Wren/Powdersville – 7:00 PM

 Saturday, January 27

Region II-AAAAA Championships – at WHHS - 9:00 am

 

 

 

Posted: 1/23/2018 | Author: Jeff Hoffman