GCS Athletics: Week of 11/27 - 12/02

The winter sports regular season officially started on November 27th.  This week Greenville County Schools basketball teams will take to the court to officially start their 2017-18 campaigns.  The Eastside boys team had a great pre-season, winning the Greenville County Tip-Off with a team that looks to be deep and ready to contend in Class AAAA.  Southside boys return all but one starter from last years state championship team.  The Tigers begin their defense of the AAA title at home on Tuesday vs JL Mann.  The Patriots are breaking in new coaches for the boys and girls teams this year.  Michael Morrison (boys) and Lamont Wakefield (girls) will look to turn their programs around.  The Wade Hampton and Greenville girls teams both return a lot of talent from teams that addvanced to the State and Upper State finals a year ago.  Madisen Smith, who committed to West Virginia this fall, will lead the Raiders as they open up at home vs Christ Church on Tuesday night.  The Wade Hampton girls and boys teams look to be contenders in Class AAAAA this winter.  The Generals open their regular season Tuesday at home vs rival Eastside.  

In wrestling, Eastside looks to be the team to beat yet again this year.  The Eagles will host Southern Slam this weekend featuring teams from across the state and region.  Woodmont will also host a big tournament this weekend as the Wildcat Invitational will jump stat the wrestling season for teams around the Upstate.  Middle school basketball also tips  off this week.  Blue Ridge girls and Sevier boys are the defending county champions.  Blue Ridge returns the  majority of their core from a season ago.  Sevier will be replacing a good chunck of their roster as they look to repeat.  For a complete list of events this week see the schedule below:

Monday, November 27:
Varsity Basketball
Westside vs Carolina – 6:00 PM
JV/C-team Basketball
BHP vs Woodmont – 6:00 PM (JV only)
Dorman vs Greer – 5:00 PM
Middle School Basketball
Beck Academy vs Bryson Middle – 5:30 PM
Berea Middle vs Ralph Chandler Middle – 5:30 PM
Hillcrest Middle vs Sevier Middle – 5:30 PM
Hughes Academy vs Greer Middle – 5:30 PM
Lakeview Middle vs Greenville MS Academy – 5:30 PM
League Academy vs Blue Ridge Middle – 5:30 PM
Northwest Middle vs Mauldin Middle – 5:30 PM
Northwood Middle vs Fisher Middle – 5:30 PM
Tanglewood Middle vs Woodmont Middle – 5:30 PM
Wrestling
Wade Hampton vs TR/Pickens – 6:00 PM
 
Tuesday, November 28:
Varsity Basketball
Eastside vs Berea – 6:00 PM
Greenville vs Christ Church – 6:00 PM
Greenville Tech vs Carolina – 6:00 PM
Greer vs Dorman – 6:00 PM
Riverside vs Blue Ridge – 6:00 PM
Southside vs JL Mann – 6:00 PM
Travelers Rest vs Greer Middle College – 6:00 PM
Woodmont vs BHP – 6:00 PM
JV/C-team Basketball
Berea vs Eastside - 5:30 PM
Blue Ridge at Riverside – 6:00 PM (JV only)
Carolina vs Greenville Tech – 5:00 PM (JV Boys only)
Wrestling
JL Mann vs High Point/Berea – 5:00 PM
Riverside at Byrnes/Laurens/Broome – 5:00 PM
Travelers Rest at Powdersville – 6:00 PM
 
Wednesday, November 29:
Varsity Basketball
Eastside vs Riverside – 6:00 PM
JV/C-team Basketball
Riverside vs Eastside – 5:30 PM
Middle School Basketball
Riverside Middle vs Blue Ridge Middle – 5:30 PM
Wrestling
Greer vs Ware Shoals – 7:00 PM
Mauldin at Powdersville/Landrum/TR – 6:00 PM
Southside vs Whitmire – 5:00 PM
 
Thursday, November 30:
Varsity Basketball
Berea vs Woodmont – 6:00 PM
JV/C-team Basketball
Byrnes vs Greer – 5:00 PM
Eastside vs Wade Hampton – 5:30 PM
Mauldin vs Dorman – 5:30 PM
Woodmont vs Berea – 5:30 PM
Middle School Basketball
Greenville MS Academy vs Northwood Middle – 5:30 PM
Hughes Academy vs Beck Academy - 5:30 PM
League Academy vs Fisher Middle – 5:30 PM
Ralph Chandler Middle vs Hillcrest Middle – 5:30 PM
Sevier Middle vs Lakeview Middle – 5:30 PM
Tanglewood Middle vs Berea Middle – 5:30 PM
Woodmont Middle vs Bryson Middle – 5:30 PM
Wrestling
Carolina vs Southside – 5:00 PM
 
Friday, December 1:
Varsity Basketball
Berea vs Travelers Rest – 6:00 PM
Blue Ridge vs Carolina – 6:00 PM
Dorman vs Mauldin – 6:00 PM
Greer vs Byrnes – 6:00 PM
Hillcrest vs Spartanburg – 6:00 PM
JL Mann vs Greenville – 6:00 PM
Southside vs Greenville Tech – 6:00 PM
Wade Hampton vs Eastside – 6:00 PM
JV/C-team Basketball
Carolina vs Blue Ridge – 5:30 PM (JV only)
Greenville vs JL Mann – 5:00 PM
Southside vs Greenville Tech – 5:00 PM (JV Boys only)
Spartanburg vs Hillcrest – 5:00 PM
Travelers Rest vs Berea – 5:30 PM
Wrestling
Southern Slam at Eastside High – 5:00 PM
Travelers Rest at West Henderson – 6:00 PM
Wildcat Invitational at Woodmont – 6:00 PM
 
Saturday, December 2:
Wrestling
Southern Slam at Eastside High – 9:00 AM
Wildcat Invitational at Woodmont – 9:00 AM
Laurens JV Tournament – 9:00 AM
Hillcrest at Mountain View – 9:00 AM
Wade Hampton at Cardinal Newman – 9:00 AM

Posted: 11/28/2017 | Author: Jeff Hoffman